Вітаю Вас, Гість

"Філософія життя" – це ірраціоналістичний напрямок, що сформувався в кінці XIX – на початку XX ст. Він виник як реакція на кризу класичного західного раціоналізму. Найбільшого поширення філософія життя набула в першій чверті XX ст. У подальшому цей напрямок втрачає свою самостійність і його принципи використовуються екзистенціалізмом, персоналізмом, феноменологією і, особливо, філософською антропологією. Представниками "філософії життя" є Фрідріх Ніцше (1844–1900), Анрі Бергсон (1859–1941), Вільгельм Дільтей (1833–1911), Георг Зіммель (1858–1918), Освальд Шпенглер (1880–1936) та ін.

"Філософія життя" розглядає все, що існує, як форму прояву "життя". При цьому поняття "життя" розглядається як первинна цілісна реальність, яка нетотожна ні духу, ні матерії і може бути осягнута лише інтуїтивно. Засновники "філософії життя" вважали, що основою життя і його проявом є воля. Так у вченні німецького філософа А Шопенгауера, яке можна вважати одним із джерел ірраціоналізму, обстоюється примат волі відносно розуму. Він стверджував, що воля, тобто мотиви, бажання, спонуки до дій і самі процеси реалізації цих дій є специфічними відносно самостійними. При цьому, і це головне воля визначає спрямованість і результати розумового пізнання. Тобто на місце розуму має бути поставлена воля, яка незалежна від контролю з боку розуму і не має ні причин, ні основи. Це "абсолютне вільне хотіння". Крім того, воля пронизує весь світ, вона – першоначало й абсолют. Світ, за А. Шопенгауером, е нічим іншим як "волею і уявою" (див. його працю "Світ як воля і уявлення", розділ "Першоджерела").

Ф. Ніцше також вважав волю основою життя. Але життя є проявом не абстрактної світової волі, як у А. Шопенгауера, а "волі до влади". Ця воля є не лише визначальним, головним стимулом життєдіяльності людини, а й життя взагалі, буття як такого. "Щоб зрозуміти, що таке "життя", – пише Ф. Ніцше, – і якого роду устремлінням і напруженням воно є, ця формула має однаковою мірою відноситися як до дерева і рослини, так і до тварини". І далі: "Задля чого дерева первісного лісу борються одне з одним? Із-за влади!" (див. його працю "Жадання влади").

Сама назва цього ірраціонального напрямку в філософії вказує на його центральне поняття – "життя". Воно виступає в ролі первинної реальності, цілісного процесу, як безперервне творче становлення "живого". Життя протистоїть нежиттю, всьому неорганічному, застиглому. Тому, якщо "життя" перебуває в постійному русі і протиріччі, наука не може бути ефективним засобом пізнання цього життя. Це пояснюється тим, що наука, використовуючи аналітичний метод, розкладає явища життя на окремі частини. Зв'язки між ними наука здатна пояснити, а тому вона може змінити світ на користь людини, створювати нові предмети, процеси тощо. Але зрозуміти сутність світу наука (розум) безсила. Розум завжди людяно орієнтований, має мету, а "життя" вище будь-якої цілеспрямованості. Тому на перше місце переміщуються не раціональні, а інтуїтивні форми пізнання.

Істина не доступна кожному в процесі навчання, її пізнання носить недемократичний характер, виникає проблема "аристократизації" пізнання. Звідси – висока оцінка особистості та її творчості. Людина реалізує себе як особистість в історії і культурі. Її творчість відповідає "життю", вона є і процес, і одночасно результат біологічного і соціального пристосування. Людина живе в історії, але історія не має об'єктивних законів. Вона має долю, і людина має долю. Загальна історія людей – це фікція.

Свою долю мають кожна культура і кожна цивілізація. Вони виникають, розвиваються і руйнуються відповідно до циклів часу. Цивілізація і культура мають свою специфіку, своєрідність, тому не можуть серйозно впливати одна на одну. Кожна з них має свої цінності, що час від часу змінюються. Є цінності "життя", які не залежать від специфіки культур. Це цінності, які відображають "стадні інстинкти", мораль рабів, масові упередження (рівність, справедливість) тощо. Основні настанови і цінності "філософії життя" – прагнення до життя, відсутність страху смерті, бажання бути сильнішим за інших, воля до влади, благородство й аристократизм духу.

http://pidruchniki.ws - джерело інформації

Переглядів: 875 | Додав: orlan0045 | Дата: 06.04.2013 | Коментарі (0)

1.Задайтеся метою щоденно робити те, що не до душі. Це золоте правило допоможе вам виконувати свій обов'язок без відрази.

2.Франція - країна, де немає ні зими, ні літа, ні моральності; в іншому ж це чудовий край.

3.Давайте подякуємо дурням. Не будь їх, решті було б важко домогтися успіху.

4.Немає більш жалюгідного видовища, ніж людина, яка пояснює свій жарт.

5.Через 20 років ви будете більше розчаровані тими речами, які ви не робили, ніж тими, які ви зробили. Так відчальте від тихої пристані. Відчуйте попутний вітер у вашому вітрилі. Рухайтеся вперед, дійте, відкривайте!

6.Класичною називається книга, яку всі хвалять і ніхто не читає.

7.Коли я і моя дружина розходимося в думках, ми зазвичай робимо так, як хоче вона. Дружина називає це компромісом.

8.Літо - це пора року, коли дуже жарко, щоб займатися речами, якими займатися взимку було дуже холодно.

9.Ми обсипаємо дітей подарунками, але найцінніший для них подарунок - радість спілкування, дружбу - ми даруємо знехотя і розтрачуємо себе на тих, кому ми абсолютно байдужі. Проте врешті-решт ми отримуємо по заслугах. Приходить час, коли нам більше всього на світі потрібне спілкування із дітьми, їхня увагу, і нам дістаються ті жалюгідні крихти, які раніше припадали на їх частку.

10.Чутки про мою смерть сильно перебільшені!

11.Людський мозок - чудова штука. Він працює до тієї самої хвилини, коли ти встаєш, щоб виголосити промову.

12.«Хто рано встає, сили, грошенят і розуму набере», - а набравшись розуму, перестане рано вставати.

13.Я пам'ятаю смак кавуна, отриманого чесним шляхом, і смак кавуна, здобутого іншим шляхом. І той, і інший гарні, але люди досвідчені знають, який смачніший.

14.Справжня нечемність - це неповага до чужого бога.

15.Непогано дізнатися прогноз погоди, перш ніж починати молитися про дощ.

16.Завжди чесно визнавай свої помилки, це притупить пильність начальства і дозволить тобі накоїти нові.

17.Бог створив людину, тому що розчарувався в мавпі. Після цього він відмовився від подальших експериментів.

18.Спочатку Бог створив чоловіка, потім він створив жінку. Потім Богу стало шкода чоловіка, і він дав йому тютюн.

19.Хороші друзі, хороші книги і спляча совість - ось ідеальне життя.

20.Взагалі-то я проти мільйонерів, але якби мені запропонували ним стати ...

21.Краще мати старі старі діаманти, ніж не мати жодних.

22.Мало хто із нас може винести тягар багатства. Звичайно, чужого.

23.Якби всі були багаті, то всі були б бідні.

24.Колись це був хороший готель, але ж і я колись був хорошим хлопчиком.

25.У мене, мабуть, величезний запас розуму: щоб їм розкинути, іноді потрібен цілий тиждень.

26.Людина була створена в останній день творіння, коли Бог вже стомився.

27.Давайте жити так, щоб навіть трунар пошкодував про нас, коли ми помремо!

28.Горе можна пережити на самоті, але радість – щоб пізнати її повною мірою – потрібно розділити з іншою людиною.

29.Говори правду, і тоді не доведеться нічого запам'ятовувати.

30.Бути добрим – благородно. Але показувати іншим, як бути добрим, – ще благородніше, і не так клопітно.

31.Англієць – людина, яка робить тому що так робили раніше.

32.Американець – людина, яка робить що-небудь, тому що так не робили раніше.

33.Краще мовчати і видатися дурнем, чим заговорити і розвіяти всі сумніви.

 

Категорія: Думки відомих людей | Переглядів: 1434 | Додав: orlan0045 | Дата: 02.03.2013 | Коментарі (1)

1.Почесті і ганьба від сильних світу (для мудреця) однаково дивні.

2. Чудовий воїн ніколи не розгнівається.

3.Причина того, що важко керувати народом, полягає в тому, що народ освічується і в ньому багато розумних .

4.Гідний чоловік завжди намагається бути неупередженим, не надавати цінності важковидобувним речам і не слухати безплідного вчення.

5.Гідний чоловік робить багато, але не хвалиться зробленим; здійснює заслуги, але не визнає їх, тому що він не бажає виявити свою мудрість.

6. Гідний чоловік одягає на себе худий одяг, але в собі має дорогоцінний камінь.

7.Велика людина тримається істотного і залишає нікчемне. Вона все робить по правді, але ніколи не буде спиратися на закони.

8.Стриманість - це перший ступінь чесноти, яка і є початок моральної досконалості.

9.Все в світі росте, квітне і повертається до свого коріння.

10.Якщо річ не придатна для однієї мети, її можна вжити для іншої.

11.Закон гідних - творити добро і не сваритися.

12.Якщо багато накопичити, то багато зникне.

13. Немає біди важче незнання задоволення.

14.Хто хоробрий, не знаючи людинолюбства, хто щедрий, не знаючи ощадливості, хто йде вперед, не знаючи смиренності, той загине.

15.Тільки що розпустилася рослина ніжно і слабко. 3асохша рослина твердо і не гнучко. Звідси ясно, що ніжне і слабке живе.

16.Розумні не бувають вчені; вчені не бувають розумні.


Категорія: Думки відомих людей | Переглядів: 1990 | Додав: orlan0045 | Дата: 09.02.2013 | Коментарі (0)

« 1 2 3 4 ... 12 13 »